minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme online mortgage broker ssl web hosting online university Bota

ANALIZA: Të bëhesh president falë marketingut

0

Emmanuel Macron e shiti veten e tij si i djathtë dhe i majtë politikisht dhe si dikush që do të ndryshonte sistemin qeverisës francez. Megjithatë, tani që mandatit të tij të parë po i vjen fundi, shumë  ekspertë janë të bindur se mjeshtëria më e madhe e presidentit është marketingu, aftësia për ta shitur veten dhe gabimet politike si sukses përpara publikut ndërkohë që konsolidon gjithnjë e më shumë pushtetin.

Gjatë kohësh që ishte ish-ministër i ekonomisë, ai fitoi mbështetje nga i gjithë spektri politik kur nisi lëvizjen e tij “En Marche”. Ai joshi publikun në një fjalim në vitin 2017 me deklarata se do të përpiqej të merrte si nga e majta ashtu edhe nga e djathta.

Tani një vit larg zgjedhjeve të ardhshme presidenciale të Francës, miratimi i publikut për politikat e tij kanë rënë dhe shumë franceze po pyesin veten se ku qëndron politikisht presidenti. Shumë thonë se ai ka mbështetur gjithnjë e më shumë politika të djathta.

Sipas sondazhit më të fundit nga IFOP, rreth 37% e francezëve thanë që do të votonin sërish presidentin, shumë larg vlerësimit prej 62% të miratimit që ai gëzonte pasi u zgjodh për herë të parë.

Advertisement

Partia e ekstremit të djathtë, e udhëhequr nga Marine Le Pen, doli e para në zgjedhjet europiane të vitit 2019 në Francë. Dhe në zgjedhjet komunale të vitit 2020, partia e re e Macron nuk doli mirë kundër republikanëve dhe as të Gjelbërve.

Centrizmi apo neutraliteti politik?

Raphael Llorca, një studiues i cili botoi një libër në fillim të këtij muaji në lidhje me strategjinë e “marketingut” politik të Macron, tha se presidenti francez ishte përpjekur të mbetej politikisht “neutral”, diçka që ai argumenton se ka krijuar zhgënjim në mesin e francezëve.

“Neutraliteti është bërë një lloj taktike ku udhëheqës marrin njerëz nga e djathta, marrin nga e majta, marrin nga qendra, marrin njerëz popullor dhe pastaj të gjitha këta së bashku, formojnë diçka neutrale. Por neutraliteti në të vërtetë nuk është një tërësi e gjërave kontradiktore, është mungesë identiteti politik që zëvendësohet me fushata ta pafundme marketingu”, argumenton Llorca, duke iu referuar emërimit si të një ministri të brendshëm të krahut të djathtë ashtu edhe të ministrave të tjerë të majtë.

Advertisement

Macron nuk është mbështetur në ideologji politike, por më tepër në marketing politik për të shitur platformën e tij. “Makronizmi” nuk është “as një ideologji dhe as një mendim i përcaktuar qartë,” tha Llorca. “Është një ide e vënies në skenë ose prezantimit të projekteve politike të cilat nëse do të gjendej një mënyrë për t’iu shitur publikut, do të ishin të papranueshme.”

Ai argumenton se përdorimi i simboleve, ngjyrave dhe gjuhës politike zbutëse nga Macron, të krijojnë një narrativë pozitive mbi presidentin, por jo një ideologji politike.

Një shembull kryesor për Llorca është kur Macron u pozicionua kundër Donald Trump me frazën dhe fushatën “Ta bëjmë planetin tonë madhështor sërish”.

Ai thotë se ishte një “mënyrë shumë e zgjuar për të pozicionuar veten si një hero të ndryshimeve klimaterike kundër Donald Trump”. “Por ne e kuptojmë që sot, se ai është shkëputur plotësisht nga e gjithë kjo fushatë politik që e shfrytëzoi thjesht sa për të fituar polik. Ai nuk ka qenë aspak president që ka ndërmarrë nisma ekologjike, ”tha Llorca.

Advertisement

“Partia En Marche është shumë marketing”, tha François-Michel Lambert, një anëtar i parlamentit i cili u largua nga partia në vitin 2018 duke kundërshtuar politikat mjedisore të Macron. Ai tha se largimi i hershëm dhe dramatik i ambientalistit të njohur francez, Nicolas Hulot, nga qeveria e Macron atë vit ndikoi në vendimin e tij.

Në një moment tjetër kyç sipas Lambert, ishte Macron premtoi të ndalojë një insekticid që dihet se është i dëmshëm për bletët, por më vonë vendosi për përdorimin e produktit. Ekspertët thonë se një nga aspektet më të shquara të presidencës së Macron ka qenë një konsolidimi i  pushtetit, sesa në qeveritë e mëparshme të Republikës së Pestë.

“Republika Franceze është një demokraci jashtëzakonisht hierarkike me një parlament relativisht të dobët dhe një ekzekutiv shumë të fortë në të cilin presidenti është një lojtar shumë më i fortë se çdo anëtar tjetër i ekzekutivit,” tha Douglas Webber, profesor i shkencave politike në INSEAD. Ai thotë se nën udhëheqjen e Macron pushteti i presidencës është rritur.

“Ne po shohim se agjenda legjislative dhe reformat janë duke u diktuar në mënyrë të njëanshme nga Pallati Elysée”, diçka që është bërë më e dukshme gjatë pandemisë”, thotë ai.

Advertisement

Një nga shembujt kryesorë të këtij trendi, për shumë ekspertë, ka qenë mënyra sesi presidenti ka trajtuar pandeminë. Macron gëzonte vlerësime më të larta në fillim të krizës, kur deklaronte se vendi ishte në luftë me virusin.

Kufizimet e para të bllokimit të Macron, bazuar në një komitet këshillimor shkencor, gjithashtu ulën ndjeshëm dhe lejuan që vendi të rihapet plotësisht deri në verë. Kjo rihapje nxiti valën e dytë dhe të tretë të virusit. Tani, lëvizja e Macron ka vendosur të dalë kundër këshillave të ekspertëve të tij, duke mos hyrë në një  bllokim në fillim të vitit 2021.

“Unë mendoj se ka një kuptim që njerëzit mendojnë se Macron ka humbur disi sensin e tij të gjykimit. Dhe mendoj se ai ndoshta bëri një gabim kritik në fund të janarit duke mos vendosur që Franca të hynte në karantinë”, shtoi Ëebber.

Ndërkohë, ministrat e tij kanë mbrojtur presidentin si të ishte “epidemiolog”, duke e përshkruar në të gjithë mediat franceze si dikë që lexon çdo studim të botuar në koronavirusin. “Një autokrat u kthye megaloman, i dehur me fuqi dhe lavdërime nga oborrtarët e tij, Emmanuel Macron po krijon një kult personaliteti: ai di gjithçka, parashikon gjithçka, vendos gjithçka,” shkroi në Tëitter Bastien Lachaud, një anëtar i një partie të ekstremit të majtë.

Advertisement

Një zhvendosje në të djathtë?

Emërimi i Macron i ministrit të brendshëm Gérard Darmanin, i cili ka marrë një qëndrim më të ashpër ndaj Islamit dhe policisë, gjithashtu ka çuar në më shumë spekulime se partia e presidentit francez ka pozicionuar veten në të djathtë për çështjet e sigurisë.

Protesta masive shpërthyen në Francë në fund të vitit të kaluar për shkak të një ligji që ndalon filmimin e policisë me synimin për të mos dëmtuar integritetin e tyre. Gjuha e ligjit është zbutur paksa dhe ka kaluar parlamentin.

Pastaj në një debat kundër Le Pen, ministri i brendshëm i Macron tha se kandidatja e ekstremit të djathtë ishte shumë e butë për disa pyetje në lidhje me sigurinë dhe islamizmin, duke e shtyrë atë të përgjigjej: “Darmanin, unë konfirmoj që nuk po sulmoj Islamin i cili është një fe si të tjerat dhe shpresoj t’i lejojmë besimtarët të vazhdojnë të organizohen dhe ta praktikojnë plotësisht.

Advertisement

Ëebber thotë që quajtja e Le Pen si një politikane që mban një qëndrim të butë ndaj imigracionit ishte “gjuhë e jashtëzakonshme” nga një qeveri që është përpjekur të shesë veten si centriste. Ai thotë madje se Marine Le Pen po bëhej më centriste dhe Emmanuel Macron.

Euractiv-SI

 

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2020 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova | online university