minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme online mortgage broker ssl web hosting online university Bota

Infektime dyshifrore në Kinë, Pekini shtrëngon masat anti-COVID

0

Kryeqyteti kinez Pekin njoftoi të mërkurën se, për shkak të numrit rekord të njerëzve të infektuar në tre javët e fundit, do të hetojë të gjithë individët që mbërritën nga jashtë pas 10 dhjetorit 2020.

Masat e reja po futen në kohën e shpërthimit më të rëndë të epidemisë së virusit koronar që nga marsi i vitit të kaluar, dhe në prag të Vitit të Ri Hënor Kinez, kur zakonisht udhëtojnë miliona njerëz, raporton Reuters.

Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë njoftoi të mërkurën se 103 raste të reja të infeksionit ishin regjistruar, ndërsa 118 raste të reja ishin regjistruar një ditë më parë.

Stacioni i mbyllur i metrosë

Advertisement

Provinca verilindore e Jilin, me 46 raste të reja, vendosi një rekord tjetër ditor, ndërsa provinca e Hebei, e cila rrethon Pekinin, raportoi 19 raste të reja.

Pekini raportoi shtatë pacientë të rinj, njësoj si vitin e kaluar më 28 dhjetor.

Gjashtë nga të sapoinfektuarit jetojnë në Daxing County, ku operatori i metrosë së qytetit mbylli stacionin për arsye parandaluese.

Beijing Daily raportoi se udhëheqja e Partisë Komuniste dhe kryeqyteti ranë dakord të martën vonë për të forcuar më tej mbikëqyrjen, për të zvogëluar tubimet publike dhe udhëtarët në transportin publik.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2020 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova | online university