minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme online mortgage broker ssl web hosting online university Bota

Ish-drejtori i CIA-s: Mund të pendohemi për tërheqjen e trupave nga Afganistani

0

Gjenerali David Petraeus, ish-komandant i forcave amerikane në Irak dhe Afganistan dhe ish-drejtor i CIA-s, ka reaguar pas vendimit më të fundit të presidentit amerikan Joe Biden për të tërhequr të gjitha trupat amerikane nga Afganistani.

“Kam frikë se dy ose tre vjet nga tani ne do të shohim prapa dhe të pendohemi për vendimin për të tërhequr 3500 trupat e mbetura të SHBA-sëKjo nuk do t’i japë fund luftës së pafund në Afganistan; ajo do të përfundojë përfshirjen e SHBA-së dhe koalicionit në atë luftë ushtarakisht”, ka thënë Petraeus.

Madje përveç rrezikut që Talibanët të fitojnë terren, Gjenerali Petraeus paralajmëroi gjithashtu për mundësinë e një ringjalljeje të një grupi Shteti Islamik në rajon.

Unë mendoj se ekziston rreziku që Shteti Islamik [grupi]të krijojë një vend të shenjtë në rajonin Afganistan-Pakistan, zona shumë e thyer kufitare malore, e cila është vendi ku shumë prej këtyre grupeve kanë selinë e tyre”, ka shpjeguar ish-komandanti.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2020 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova | online university