minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Bota

Në vendin ku vaksinat anti-COVID po hidhen, pse?

0

Objektet mjekësore ukrainase kanë hedhur poshtë vaksinat e papërdorura kundër COVID-19 pasi mjekët nuk u paraqitën për vaksinat e planifikuara, thanë të hënën ligjvënësit e partisë në pushtet.

Ukraina së fundmi filloi vaksinimin e 41 milion banorëve të saj kundër COVID-19 pasi mori grupin e parë të 500,000 dozave të AstraZeneca, të prodhuara në Indi, javën e kaluar, por po përballet me një betejë kundër skepticizmit ndaj vaksinave.

Qeveria u ka dhënë përparësi punonjësve të mjekësisë në radhë të parë, por citoi statistikat që tregojnë se 47 përqind e ukrainasve nuk e duan vaksinën.

“Eshtë e rëndësishme për ne të kuptojmë pse mjekët refuzojnë vaksinimin,” tha Oleksandr Kornienko, udhëheqësi i partisë Shërbëtori i Popullit të Presidentit Vladimir Zelensky.

Advertisement

“Kjo është shumë e keqe, por nuk ka mundësi tjetër. Nëse personi i planifikuar për vaksinën nuk paraqitet, ajo mund të mbahet e hapur për 2-3 orë, pas së cilës duhet të hidhet,” tha kreu i komiteti parlamentar shëndetësor Mykhailo Radutskyi.

Një total prej 3,141 dozash janë dhënë që nga 28 shkurti, duke përfshirë vetëm 90 doza në 24 orët e fundit, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë.

Ministri i Shëndetësisë Maksym Stepanov tha se qeveria po punon që të mos hidhen vaksinat, duke shtuar se kjo ka ndodhur edhe në vendet e tjera.

Ai u vaksinua drejtpërdrejt të hënën dhe tha se Presidenti Zelenski së shpejti gjithashtu do të marrë vaksinën.

Advertisement

Një pjesë e konsiderueshme e popullsisë së Ukrainës, si dhe ish-republikat e tjera sovjetike, kanë qenë tradicionalisht të ndjeshme ndaj vaksinave, duke u frikësuar nga efektet anësore të ilaçeve nën standard. Një mosbesim i tillë mundësoi shpërthimin e epidemisë së fruthit në 2019.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova