minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme online mortgage broker ssl web hosting online university Bota

Një “hero” i pilotimit ushtarak rus: Pse Su-57 do ta mposhtte lehtësisht F-35

0

Avioni luftarak i gjeneratës së pestë të Rusisë Su-57 duhet të mposhtë lehtësisht F-35 amerikan në rast të një lufte të drejtpërdrejtë një-në-një, falë manovrimit të tij, thotë Magomed Tolboyev, një pilot i cili festoi ditëlindjen e tij të 70-të të mërkurën.

“Su-57 mund ta mposhtë një F-35 pa ndonjë problem, nëse takohen ballë për ballë. F-35 nuk mund të manovrojë, është thjesht i paaftë për ta bërë këtë. Por ai ka fuqi elektronike”, tha ai, duke shtuar se elektronika mund të çaktivizohet lehtësisht, madje edhe nga shpërthimet diellore”, raporton Tass.

“Kjo është arsyeja pse unë zakonisht kundërshtoj gjithçka që është elektronike”.

Tolboyev e përshkroi Su-57 si një “aeroplan të shkëlqyeshëm”, por vuri në dukje se përplasjet e ngushta “një-për-një” janë një gjë e së kaluarës.

Advertisement

“E gjitha varet nga mbështetja që keni. Tani kemi luftë elektronike,” thekson aviatori rus.

Avioni luftarak i gjeneratës së pestë Su-57 është krijuar për të shkatërruar të gjitha llojet e shënjestrave në ajër, në tokë dhe në det, sipas Tass.

Ajo ka aftësi supersonike fluturimi, një rezervë armësh të brendshme, një pamje të jashtme që thith valët e radios

Nga ana tjetër, F-35 është një avion me shumë role i zhvilluar nga SHBA, Australia, Britania e Madhe, Danimarka, Italia, Kanada, Hollanda, Norvegjia dhe Turqia.

Advertisement

Uashingtoni më vonë përjashtoi Ankaranë nga programi si hakmarrje për blerjen e Turqisë të sistemeve ruse S-400 të mbrojtjes.

Gjeneral majori në pension Tolboyev mbushi 70 vjeç në 20 janar.

Ai u vlerësua duke iu dhënë titulli “Hero i Rusisë”.

Gjatë shërbimit të tij, ai udhëhoqi më shumë se 50 lloje dhe modifikime të avionëve, duke përfshirë MiG-29, MiG-31, Su-24 dhe Su-27.

Advertisement

Në mesin e viteve 1980, ai mori pjesë në programin hapësinor Energia-Buran dhe iu nënshtrua trajnimit të plotë në pilotimin e anijes me shumë qëllime.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2020 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova | online university