minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Bota

“Dita Jonë” kujton dramaturgun Alexandre Dumas, autor i “Konti i Monte Kristos” dhe “Tre Muskutjerët”

0

Alexandre Dumas ishte shkrimtar franko-algjerian dhe autor i disa kryeveprave të letërsisë si “Konti i Monte Kristos” dhe “Tre Muskutjerët”, romane të cilët e bënë atë, një nga autorët francezë më të lexuar në botë.

Ai ishte gjithashtu një dramaturg dhe gazetar. Veprat e tij janë përkthyer në shumë gjuhë dhe kanë shërbyer si material për shfaqje teatrale dhe filma të shumtë. Ishte një shkrimtar gjenial, që punonte deri në rraskapitje, i preferuar i grave dhe me mjaft humor.

Jeta e tij përfundoi njësoj si një roman aventuresk. Sidoqoftë, Alexander Dumas la pas një trashëgimi të madhe, më shumë se 500 libra të zhanreve të ndryshme, të cilat edhe sot e kësaj dite magjepsin lexuesit në mbarë botën.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova