minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme online mortgage broker ssl web hosting online university Bota

Rryma e re muzikore që po hetohet nga policia

0

Në Brazil po korr sukses një rrymë e re muzikore, që quhet “trap de cria”. Bëhet fjalë për një lloj të ri hip hopi që tregon jetën e vështirë nëpër “favela”, aty ku “lulëzon” krimi.

Edhe pse kjo muzikë është e panjohur jashtë Rio de Zhaneiros, videoklipet marrin miliona klikime në YouTube. Gjithashtu, ndryshe nga vendet e tjera, artistët e kësaj rryme nuk janë gangsterë dhe armët që përdorin nëpër videoklipe nuk janë të vërteta. Madje, as bizhuteritë.

Por, pavarësisht kësaj, policia e Rios ka nisur një hetim për këto videoklipe, duke i konsideruar si pamje që nxisin krimin dhe lidhjet me trafikantët e drogës.

“Liria e shprehjes ka një kufi dhe kufiri është kur ndodh një krim. Ne nuk mund të lejojmë që fëmijët dhe të rinjtë të kenë idhuj njerëz që mbajnë armë dhe kryejnë krime”, thotë policia.

Advertisement

Por, vetë artistët mbrohen duke theksuar se ata vetëm portretizojnë atë që përjetojnë nëpër lagjet e tyre.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2020 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova | online university