minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Shqiperia

Greqia 1.1 miliardë euro për ushqimet, dritat dhe naftën/ Një familje mund të marrë deri në 30 mijë euro

0
Greqia 1.1 miliardë euro për ushqimet, dritat dhe naftën/ Një familje mund të marrë deri në 30 mijë euro

Nga sot, qeveria greke do të vejë në zbatim paketën ndihmëse ekonomike pas rritjes së çmimeve të produkteve ushqimore, karburanteve dhe energjisë elektrike.

 

Qytetarët grekë do të regjistrohen në një platformë online për të marrë rimbursimin për naftën dhe energjinë. Ministri i Financave njoftoi se për 1 litër karburant që kushton aktualisht 2 euro, qytëtarët do të përfitojnë 22 cent.

 

Advertisement

Subvencioni i dytë i rëndësishëm eshtë ai për energjinë elektrike dhe gazin ku ndihma mesatare mujore për një familje që konsumon deri në 300 kilovat orë në muaj rritet nga 40 euro në muajin mars, në 72 euro në prill.

 

Ndërkohë për personat me të ardhurave të ulëta, qeveria do t’i mbështesë me 250 deri në 300 euro për person.

 

Advertisement

Paketa totale arrin në 1.1 miliardë euro që do t’u shpërndahet 3.2 milionë familjeve greke në nevojë.

 

Shumat e dhëna për çdo familje mund të arrijnë deri në 30 mijë euro çdo vit.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova | Lajmet e fundit