minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Bota

Nesër betohen tre kryekomunarët/ Kurti: Do t’u shërbejnë të gjithë qytetarëve pa asnjë dallim

0
Nesër betohen tre kryekomunarët/ Kurti: Do t’u shërbejnë të gjithë qytetarëve pa asnjë dallim

Kryeministri Albin Kurti në fjalën e tij në mbledhjen e Qeverisë, vlerësoi zgjedhjet e jashtëzakonshme të mbajtura në katër komunat veriore më 23 prill.

 

Ai tha se kryetarët e rinj në Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviç, do betohen të enjten.

 

Advertisement

“Nesër në ndërtesa publike në këto komuna do të mbahen seancat konstituive dhe betimi i tre kryetarëve të rinj të Zveçanit, Zubin Potokut dhe Leposaviçit. Kanë kaluar mbi 6 muaj prej kur këto katër komuna mbeten pa kryetar, dy prej tyre edhe pa Kuvende, e banorët atje pa shërbime komunale, kjo nuk është normale, veprimet tona kanë në qendër funksionalizimin demokratik të institucioneve shtetërore dhe garantimin e shërbimeve publike për të gjithë qytetarët pa dallim.

 

Teksa e përmendi edhe betimin e Erden Atiç si kryetar të Mitrovicës së Veriut, kryeministri Kurti nenvizoi se Beogradi ndikoi në daljen e ulët të qytetarëve serbë në zgjedhjet e prillit.

 

Advertisement

Kryetarët e zgjedhur në tri komunat veriore pritet të zmarrin pjesë në ceremoninë e betimit nesër paradite në objektet publike të komunave dhe jo tek asambletë komunale.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova