minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Shqiperia

A është e nevojshme të pini 8 gota ujë në ditë?

0

Çdo ditë lexojmë pafund këshilla për të pirë 8 gota ujë në ditë. Mirëpo, kjo nuk është një gjë e lehtë për të gjithë. Por mos u shqetësoni, pasi të mos jeni në gjendje të plotësoni kuotën e ujit në fakt nuk është diçka për t’u shqetësuar. Kërkesa për të pirë 8 gota ujë në ditë mund të jetë e gabuar.

Sipas një studimi të ri të botuar në revistën “Science”, përpjekja për të pirë 8 gota ujë në ditë është e panevojshme për shumë të rritur të shëndetshëm. Sipas hulumtimit, sasia e kërkuar e ujit ndryshon nga personi në person dhe varet nga faktorë të tillë si mosha, gjinia, gjatësia, pesha, aktiviteti fizik dhe klima.

Ekipi i studimit thotë se për të rriturit e shëndetshëm, 8 gota ujë në ditë nuk sjellin asnjë përfitim. Por nëse mund ta pini, nuk është e rrezikshme, sepse trupi ynë mund të nxjerrë ujin e tepërt përmes urinës.

Sipas disa ekspertëve, ky besim popullor nuk i ka rrënjët në shkencë. Për shembull, si rezultat i një studimi të kryer me 883 pjesëmarrës, nuk u vunë re shenja dehidrimi te 227 persona që konsumonin në mënyrë rutinore më pak se 6 gota ujë në ditë.

Advertisement

Sa ujë në të vërtetë kemi nevojë në ditë?

Për të përcaktuar nevojat ditore për ujë, ekipi i studimit ekzaminoi të dhënat e marra nga 5600 njerëz të moshës 1-96 vjeç nga 26 vende të ndryshme. Pjesëmarrësit përfshinin njerëz nga të gjitha sferat e jetës: fermerë, atletë, punonjës zyre.

Pjesëmarrësit u gjurmuan përmes një teknike të quajtur “ujë i dyfishtë i shtypur”; Në këtë teknikë, uji me gjurmues në të i lejoi studiuesit të masin me saktësi konsumin ditor të energjisë duke gjurmuar sasinë e dioksidit të karbonit të prodhuar në trup.

Gjithashtu i lejoi pjesëmarrësit të ndanin sasinë e ujit që prodhonin përmes metabolizmit të tyre nga sasia e ujit që konsumonin. Kjo teknikë ishte jashtëzakonisht efektive në matjen e sasisë së kalorive të djegura në ditë dhe sasisë së ujit që hynte dhe dilte nga trupi.

Advertisement

Studiuesit përcaktuan se sa ujë humbën dhe konsumonin pjesëmarrësit çdo ditë. Ata zbuluan se cikli ditor i ujit të një personi në përgjithësi ndryshon në varësi të peshës dhe gjatësisë së tyre, dhe gjithashtu lidhet me nivelet e yndyrës së tyre, të cilat përmbajnë më pak ujë se muskujt dhe organet.

Sa më pak yndyrë të ketë një person, aq më shumë nevojë për ujë ka nevojë. Meqenëse trupi i mashkullit është përgjithësisht më i madh dhe përmban më pak yndyrë se femrat, ai përdor më shumë ujë.

Sipas hulumtimeve, sasia e kërkuar e ujit ndryshon vazhdimisht gjatë gjithë jetës. Në përgjithësi, nevojat tona për ujë janë kulmin midis moshës 20-50 vjeç. Ndërsa metabolizmi fillon të ngadalësohet, nevoja për ujë gjithashtu zvogëlohet. Kjo për shkak se sasia e kërkuar e ujit varet nga metabolizmi juaj dhe numri i kalorive të djegura në ditë.

Ndikimi i klimës dhe stilit të jetesës në nevojat tona për ujë

Advertisement

Dy faktorë të tjerë të rëndësishëm në nevojat e një personi për ujë janë klima në të cilën jeton dhe nëse mënyra e jetesës është aktive apo e ulur. Lëvizja e ujit duket të jetë më e lartë tek njerëzit që jetojnë në klimë të nxehtë dhe marrin pjesë në më shumë aktivitete fizike.

Përveç kësaj, sipas rezultateve të hulumtimit, lëvizshmëria e ujit është më e lartë tek njerëzit në vendet më pak të zhvilluara në krahasim me ato në vendet e zhvilluara. Ekspertët e shpjegojnë arsyen për këtë si më poshtë: Njerëzit në vendet e varfra duhet të punojnë çdo ditë jashtë dhe në përgjithësi në punë që kërkojnë shumë aktivitet fizik.

Ekspertët thonë gjithashtu se ngrohja globale do të rrisë edhe më shumë nevojat tona për ujë. Kjo mund të përkeqësojë shumë situatën për 2 miliardë njerëz në mbarë botën që tashmë kanë qasje të kufizuar në ujë të pastër.

Pra, si përfundim, sa ujë duhet të pimë gjatë ditës?

Advertisement

Përgjigja është e thjeshtë… Pini ujë kur jeni të etur. Gjithmonë jepni përparësi ujit. Qëndroni larg pijeve me sheqer që mund të shkaktojnë probleme metabolike. Nuk është e dëmshme të konsumoni kafe dhe çaj.

Edhe pse kafeina rrit shpeshtësinë e urinimit, çaji dhe kafeja kanë ndikim edhe në ekuilibrin e ujit të trupit, për sa kohë që nuk e kaloni kufirin e kafeinës prej 400 miligramësh në ditë. Nuk duhet të harrojmë se ujin e marrim edhe nga ushqimi. Për shembull, ka shumë ujë në fruta, perime, fasule, kos, oriz kafe dhe supa.

Ekspertët kanë një sugjerim të fundit: Dëgjoni trupin tuaj. Nëse pini ujë kur e ndjeni nevojën, të jeni të sigurt se do të jeni më mirë…

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova | Lajmet e fundit