minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Bota

Destinacionet ku frymëzoheshin disa nga shkrimtarët më të mëdhenj të shekullit

0
Destinacionet ku frymëzoheshin disa nga shkrimtarët më të mëdhenj të shekullit

Një pushim alternativ larg itinerareve klasike, duke zgjedhur bukurinë që i bën mirë shpirtit dhe kulturës. Një nga propozimet më interesante është sigurisht destinacioni i bazuar në vendet e pushimeve të shkrimtarëve më të dashur të të gjitha kohërave. Një udhëtim letrar i mirë për zemrën, shpirtin dhe trurin për të zbuluar autentiken magjike. Cornwall-i i Virginia Woolf-it, Normandia e Proust-it, Circeo-ja e Alberto Moravias, Cote d’Azur-i i Francis Scott Fitzgerald-it, Portofino-ja e Truman Capote-së, janë disa nga destinacionet befasuese, duke përfshirë atraksionet natyrore dhe dëshmitë historike, midis detit dhe faqeve me shkrime intensive që kanë gjenerata të tëra.

Disa vende që kanë qenë përkëdhelja e pushimeve të emrave të mëdhenj midis shekujve nëntëmbëdhjetë dhe njëzetë, të tjerë kanë parë lindjen e kryeveprave më moderne, por të gjitha vijnë drejtpërdrejt në zemër. Këto janë destinacionet verore të shkrimtarëve të mëdhenj për ta gjetur veten të frymëzuar papritur dhe padyshim, të pushtuar nga bukuria e tyre.

Bukuria e përjetshme e Versilia e Gabriele D’Annunzio

Për të përshkruar Gabriele D’Annunzio janë shumë kualifikime: shkrimtar, poet, dramaturg, ushtarak, politikan, gazetar, simbol i dekadencës dhe figurë e famshme e Luftës së Parë Botërore, ai ishte gjithashtu një nga eksponentët më të mëdhenj të dekadencës evropiane. Shija e tij për bukurinë e bëri atë të kalonte pushimet verore të vitit 1906 në Pietrasanta, një qytet i dashur në Versilia, në Toskanë. Këtu, në Villa La Versiliana, e cila ndodhet edhe sot në parkun me të njëjtin emër, poeti shkroi përmbledhjen poetike Alcyone. Pietrasanta, me origjinë mesjetare, meriton një vizitë të plotë për të lënë veten të pushtuar nga sharmi i saj i përjetshëm.

Advertisement
Gabriele D’Annunzio

Positano që magjepsi John Steinbeck

Shkrimtari amerikan Steinbeck, në vitin 1952, zgjodhi Positano, një perlë e rrallë e Bregut të Amalfit,  për një pushim veror plot ngjyra dhe shije së bashku me gruan e tij: duke u nisur nga Venecia me makinë, ata kaluan të gjithë Italinë para se të arrinin në destinacionin që pushtuan deri në atë pikë sa ta linte Steinbeck të mahnitur nga bukuria e vendit. Është pak më shumë se një orë nga Napoli dhe është një nga ato ndalesat që duhet bërë të paktën një herë në jetë.

Një Portofino e pasur për Truman Capote

Një ikonë e bregut të Ligurisë është Portofino, midis gjelbërimit smerald të detit dhe gjelbërimit të paprekur, Truman Capote u vendos atje në 1953 me qëllimin për të shkruar, por një grup i vogël miqsh iu bashkuan dhe mes festave dhe relaksimit, puna kaloi në plan të dytë, por frymëzimi arriti majat që nuk u arrit kurrë falë bukurisë hipnotizuese të vendit.

Advertisement

Rizbulimi i Sabaudia falë Alberto Moravias

Alberto Moravia, shkrimtari i konsideruar si mbreti i romanit borgjez, i thjeshtë dhe elegant, por dërrmues, në vitet ’60 i pëlqente të strehohej në Sabaudia në një shtëpi gjysmë të shkëputur të ndërtuar me mikun e tij Pier Paolo Pasolini. Një qytet në provincën Latina, në Lazio, i cili është bërë i domosdoshëm pas bumit ekonomik falë shëtitores së tij të mrekullueshme, pastrimit të pasur mesdhetar, lokaleve të shumta të banjës të pajisura mirë dhe ngjarjeve që gjallërojnë jetën e tij verore edhe sot.

Lucania që priti udhëtimin e fundit të Ernest Hemingway

Udhëtimi i fundit i shkrimtarit Ernest Hemingway, në vitin 1959, ishte në një zonë të mrekullueshme të Italisë që ishte ende pak e udhëtuar, megjithëse meriton më shumë se një vizitë. Në fakt, ai eksploroi Lucania, një zonë e Basilicata me një det me ujëra të kristalta, shumë natyrë të egër dhe fshatra sugjestionues të gdhendur në shkëmb, së bashku me antropologun John Friedman.

Advertisement

Një udhëtim në Normandi me Marsel Proust dhe Gustave Flaubert

Gustave Flaubert, autori i “Zonjës Bovari” dhe mjeshtër i realizmit në letërsinë franceze, ishte një dashnor i madh i natyrës dhe e gjeti vendin e tij për pushime në Normandi, veçanërisht duke frekuentuar Pont-l’Évêque dhe Trouville-sur-Mer.

Marcel Proust, një shkrimtar, eseist dhe kritik letrar francez, vepra më e famshme e të cilit është romani “Në kërkim të kohës së humbur”, bëri të njëjtin zbulim. Në verë, në fillim të shekullit të 20-të, ai u vendos në Cabourg midis detit dhe plazhet. Nëna dhe gjyshja e tij shkonin gjithmonë me të dhe grupi pushtohej nga ajri i pastër, natyra e harlisur dhe historia e treguar nga vendet e tij. Normandia është një parajsë që është injoruar prej kohësh, por që në mënyrë ciklike kthehet në një destinacion ikonik për ata që duan të zbulojnë atmosfera romantike jashtë të zakonshmes.

Deti i Rivierës Franceze kaq i dashur nga Francis Scott Fitzgerald

Advertisement

Côte d’Azur, veçanërisht Nice, nuk mund të harrojë kalimin e Francis Scott Fitzgerald, shkrimtarit amerikan dhe autorit të romaneve që kanë bërë historinë e letërsisë dhe që janë bërë filma, kanë bërë gjithashtu bujë në ekranin e madh. Nice ishte “amour fou”, dashuria e tij e çmendur dhe ai qëndroi në hotelin luksoz Negresco. Për autorin ishte dashuri me shikim të parë edhe Principata e Monakos, në të cilën autori përmbylli “The Great Gatsby”, shkroi “Tender is the Night” dhe të cilën e përshkroi si “Takimi veror i njerëzve të rëndësishëm, në modë”.

Cornwall dhe Uells, vende sugjeruese për Virginia Woolf dhe Mary Shelley

Virginia Woolf, një autore feministe që shpesh rrëfente pabarazitë dhe diskriminimin e vuajtur nga gratë, i kaloi verat e fëmijërisë së saj në Cornwall, në Saint Ives. Shtëpia verore familjare, e shitur më vonë pas vdekjes së nënës së tyre, kishte pamje nga plazhi i Porthminsterit me farin mahnitës Godvrey.

Mary Shelley, një shkrimtare me tituj, falë kryeveprës “Frankenstein” dhe bashkëshorti i saj Percy në vend të kësaj ndoqën relaksimin në Snoëdonia, në Uellsin e Veriut, një mjedis ndjellës i karakterizuar nga Spa të mëdha ndërkombëtare.

Advertisement

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova