minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Bota

Me zinxhirë në qafë dhe të lidhur me njëri-tjetrin, si trajtoheshin aborigjenët nga europianët që shkuan në Australi

0
Me zinxhirë në qafë dhe të lidhur me njëri-tjetrin, si trajtoheshin aborigjenët nga europianët që shkuan në Australi

Fotografi shokuese kanë dalë në dritë nga mënyra se si trajtoheshin aborigjenët e Australisë nga europianët që shkuan në këtë territor në fundin e viteve 1800 dhe fillimin e viteve 1900.

Fotot bardhezi tregojnë mizorinë e të bardhëve ndaj vendasve, me burrat dhe djemtë që shihen të lidhur me zinxhirë me njëri-tjetrin, pasi ishin burgosur për krime qesharake, si vrasja e bagëtive.

Të burgosurit punonin në hekurudhë dhe aborigjenët përndiqeshin me qëllimin e vetëm për ta dobësuar këtë komunitet.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova