minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme online mortgage broker ssl web hosting online university Bota

Mos kini frikë nga Drakula, në kështjellën e tij mund të vaksinoheni

0

Kështjella e qytetit Bran në Rumani, e njohur në të gjithë botën si kështjella e Drakulës, është shndërruar në një qendër vaksinimi anti-Covid për turistët.

Mediat rumune raportojnë se pika e famshme turistike, që vizitohet çdo vit nga qindra mijëra vetë, do të mund t’iu ofrojë atyre edhe mundësinë e marrjes së vaksinës kundër koronavirusit. Një nismë që shumë vende kanë nisur ta promovojnë, me synimin për të rritur numrin e turistëve këtë verë, pas një viti të vështirë që shkaktoi jo vetëm një krizë shëndetësore, por edhe ekonomike.

Në kështjellën të bërë të famshme nga romani i shkrimtarit Bram Stoker, i cili hodhi në letër mitet dhe legjendat rreth sunduesit të Transilvanisë, Vlad Tepes, mund të përfitosh – përveç vaksinës – edhe një tur në dhomën e torturave mesjetare.

Skema ka nisur të zbatohet që prej kësaj fundjave, ndërsa vaksina e zgjedhur është ajo Pfizer. Vaksinat mund të merren vetëm gjatë fundjavës për një periudhë 1-mujore, por nëse do të ketë sukses, sipas mediave vendase, afati do të shtyhet me 3 muaj.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2020 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova | online university