minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Shqiperia

Ndikimi psikologjik me ndryshimin e orës, 7 këshilla për t’u përgatitur për dimër

0

Natën ndërmjet të shtunës 28 dhe të dielës 29 tetor 2023, akrepat e orës kthehen nga 3 në 2 të mëngjesit për kalimin nga ora verore në orën standarde.

Por ndikimet për humorin, gjumin dhe rrjedhimisht shëndetin nuk janë të rralla. Aq shumë sa nga viti në vit ka gjithnjë e më shumë thirrje për ta bërë të përhershme kohën e verës. Një orë shtesë drite në mbrëmje do të thotë nga njëra anë shmangia e lodhjes psikologjike dhe fizike të përjetimit të këtij ndryshimi dhe nga ana tjetër për të pasur më shumë dritë në dispozicion kur ditët bëhen më të shkurtra. Për këtë arsye kurseni energji si për ndriçim ashtu edhe për ngrohje.

Ndryshimi i stinëve është diçka biologjike me të cilën përshtatemi, sidomos nëse e përballojmë me humor të mirë, kjo është formula për t’u përshtatur më shpejt. Sekreti qëndron pikërisht në të mësuarit për ta marrë jetën si një evolucion të vazhdueshëm dhe ndryshimin si diçka të nevojshme dhe jo të mirë apo të keqe në vetvete.

Trupi ynë i rregullon nevojat e tij, nga gjumi te ushqimi, te lirimi i hormoneve në ritme natyrale dhe, më konkretisht, në alternimin e ditës me natën dhe atë të gjumit/zgjimit. Këto cikle 24-orëshe njihen si ritme cirkadiane, një lloj ore e brendshme biologjike që na lidh me natyrën përreth nesh.

Advertisement

Ato janë fiziologjike dhe biologjike dhe kanë të bëjnë me të gjitha qeniet e gjalla, duke përfshirë bimët, të cilat janë shumë qartë të parat që vuajnë kur ka një ndryshim në mjedis që ndikon në gjendjen e tyre.

Tek njerëzit, ndryshimet mund të ndikojnë në humorin dhe duhen pak a shumë 3 ose 5 ditë, në varësi të çdo rrethane, për të gjetur një ekuilibër të ri.

Pasojat kryesore vërehen te fëmijët dhe të moshuarit: ky ndryshim biologjik çon në një ndjenjë lodhjeje më të madhe, shqetësime të gjumit në ditët e para, nervozizëm dhe humor të keq të shkaktuar kryesisht nga lodhja.

Për këtë arsye është shumë e rëndësishme që gjithmonë të keni kontroll të plotë në planin psikologjik dhe të mendoni se është një gjendje e përkohshme, e cila është çështje pak ditësh dhe me një ndryshim të vogël në rutinën e përditshme ajo zhduket.

Advertisement

Për të mos vuajtur nga ankthi për shkak të shqetësimit të ndryshimit, ai duhet të interpretohet si diçka kalimtare. Këtu janë disa rekomandime për të qenë të përgatitur dhe për të shfrytëzuar sa më shumë kohën e dimrit.

Luaj herët. Disa ditë më parë, filloni t’i afroni oraret e rutinës së vaktit dhe pushimit me ato të ardhshme, në mënyrë që trupi të fillojë një proces përshtatjeje. Është mirë që gjithmonë ta bëni këtë gradualisht.

Vendosni kohë pushimi.  Mos shkoni në shtrat shumë herët dhe shmangni dremitjet e pasdites këto ditë.

Shmangni pijet stimuluese që mund t’ju shqetësojnë gjumin për disa ditë, pini më pak kafe ose përdorni më shumë qumësht.

Advertisement

Shmangni ushtrimet e shumta në orët e fundit të ditës , mos bëni ushtrime fizike intensive pas orës 19:00 dhe nëse është e mundur preferoni orët e para të mëngjesit.

Shmangni darkat e bollshme. Më mirë të hani diçka të lehtë që ju ndihmon të bini në gjumë.

Shmangni ekspozimin në mbrëmje ndaj pajisjeve elektronike. Telefonat inteligjentë, televizori, kompjuterët na mbajnë zgjuar dhe krijojnë vështirësi kur shkojmë në shtrat.

Shmangni ilaçet, vetëm ato natyrale. Nëse nuk jeni mësuar me ilaçet e gjumit, kjo nuk është një kohë e mirë për të filluar. Përkundrazi, është më mirë të praktikoni ushtrime relaksimi, ose të merrni ilaçe natyrale (si kamomil, balsam limoni ose lule pasioni).

Advertisement

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova | Lajmet e fundit