minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Bota

Njihuni me zakonet fatsjellëse të martesave në botë

0

Ngjyrat, objektet dhe madje edhe kafshët, ka shumë mënyra dhe shumë zakone në botë që kryhen për të sjellë fat në martesë. Në vendet e Evropës veriore, ceremonitë e dasmave karakterizohen shpesh nga elementë të huazuar nga bota e mbinatyrshme.

Finlandë, për shembull, bërja e saunës një ditë para dasmës luan një rol vendimtar në mbrojtjen e nuses dhe dhëndrit nga shpirtrat e këqij, duke favorizuar pastrimin e shpirtit nga dashuritë dhe dhimbjet e kaluara.

Në kulturën norvegjeze, nga ana tjetër, është tingulli melodioz i prodhuar nga varëset tingëlluese të kurorës së dasmës që ka fuqinë të largojë pranitë e këqija, aq sa ky aksesor është bërë një element i domosdoshëm për një martesë.

Dhe nëse në Itali pëllumbat janë protagonistë të shumë dasmave si një premtim besnikërie dhe përkushtimi reciprok të çiftit, në Korenë e Jugut janë patat e egra që luajnë të njëjtin rol. Në këtë  traditë në fillim të ceremonisë së dasmës dhurohen statuja të gdhendura në dru që përshkruanin këto kafshë (në të kaluarën dhuroheshin edhe pata të gjalla). Kuptimi simbolik lidhet me monogaminë proverbiale të patave, e cila besohet se u kalohet të sapomartuarve.

Advertisement

Në folklorin anglez, fati i mirë përfaqësohet nga prania e një merimange në fustanin e nusërisë. Edhe një fjalë e urtë popullore angleze nënvizon rëndësinë e mosvrasjes së këtyre insekteve shumë të urryera: “if you want to live and thrive, let the spider run alive”, që do të thotë “nëse doni të jetoni dhe të lulëzoni, lëreni merimangën të vrapojë e gjallë”.

Objektet dhe ngjyrat gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm gjatë ceremonive të dasmës. Në Nigeri pëlhura e fustaneve ceremoniale, e quajtur “aso oke”, përfaqëson forcën e familjes së origjinës dhe është e qëndisur me simbolet shumëngjyrëshe të fiseve të nuses dhe dhëndrit.

Ndërsa në perëndim e bardha është ngjyra që lidhet me martesën tradicionale, në Kinë ngjyra dominuese është e kuqja, e cila është e pranishme edhe në detajet më të vogla.

Në Meksikë, takëmet luajnë një rol të rëndësishëm në martesë. Është zakon, një natë para ceremonisë, të mbillen lugë në vendin ku do të mbahet ceremonia e dasmës, me shpresën për të garantuar një ditë me diell.

Advertisement

Megjithëse moti i mirë në ditën e dasmës është një nga dëshirat kryesore të bashkëshortëve dhe të ftuarve, sipas një tradite të lashtë hindu, shiu gjatë “po”-së konsiderohet një shenjë pozitive, bartës i lumturisë dhe pjellorisë.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova