minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Bota

“Obeziteti vret më shumë sesa duhani”

0

Obeziteti shkakton më shumë vdekje sesa pirja e duhanit.

Kështu thotë studimi i fundit, sipas të cilit në Mbretërinë e Bashkuar ka rreth 31 mijë vdekje nga sëmundjet e zemrës për shkak të mbipeshes çdo vit në Mbretërinë e Bashkuar, krahasuar me rreth 21 mijë të shkaktuara nga pirja e duhanit.

Fondacioni Britanik i Zemrës tha se 85 njerëz po humbin jetën çdo ditë sepse sasia e dhjami në trup iu shkakton atak kardiak apo goditje në tru.

Dy të tretat e të gjithë të rriturve në MBbretërinë e Bashkuar janë mbipeshë dhe bilanci mendohet të jetë thelluar përgjatë pandemisë, kur njerëzit ishin të izoluar.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova