minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Bota

Përmbytet “Lugina e vdekjes”, vendi me temperaturën më të lartë në planet

0
Përmbytet “Lugina e vdekjes”, vendi me temperaturën më të lartë në planet

“Lugina e vdekjes” është përmbytur. Një shi i rrëmbyeshëm e ktheu atë që zakonisht është një shkretëtirë, në një ujëvarë. Mund të ishte thjesht një tjetër ngjarje verore, nëse nuk do të ishte për faktin që u regjistrua në vetëm 3 orë, 75% e shiut që bie në një vit.

Kjo zonë e Kalifornisë zakonisht shënon temperatura 50 gradë në hije dhe konsiderohet si vendi më i thatë në botë.


<!–

–>

Advertisement

“Lugina e vdekjes”, vendi me temperaturën më të lartë në planet

Advertisement

Eksperti i klimës, Colin McCarthy, paralajmëron për atë që do të ndodhë në Kaliforni dhe nuk do të jetë një tërmet shkatërrues që shkatërron gjithçka, por “një megapërmbytje e tmerrshme e nxitur nga ndryshimet klimatike, që do të shkaktojë afër 1 trilion dollarë dëme ekonomike”.

Në vetëm tre orë stuhi, ranë rreth 37 litra reshje për metër katror, ​​ekuivalente me 75% të vëllimit të reshjeve vjetore. Fatkeqësia ishte e tillë që një javë më vonë shumica e rrugëve në park janë ende të mbyllura për shkak të përmbytjeve dhe dëmeve të shkaktuara. Madje, në këtë zonë u shkatërruan edhe tubat e ujit.

Hera e fundit që kishte ndodhur një përmbytje e madhe në Kaliforni ishte periudha 1861-1862, një sekuencë shumëjavore stuhish që më vonë u bë e njohur si “Përmbytja e Madhe e 1862”.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova