minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Bota

Superushqimi që nuk e dinim se do të gjenim në tryezat tona

0

Edhe pse mund të jetë e habitshme për shumë prej jush, një nga ushqimet më të fundit që i është bashkuar listës së ushqimeve të shëndetshme, janë algat e detit. Ato ofrojnë një shumëllojshmëri vitaminash, mineralesh dhe fibrash dietike.

Kjo gjë është zbuluar nga një studim i fundit i publikuar në “National Library of Medicine”. Në të, thuhet se algat kanë vitamina B, C, E dhe K, si dhe kanë më shumë minerale se bimët e tjera tokësore.

Përfshirja e tyre në dietën tonë të përditshme nuk është e vështirë, ato mund të kombinohen me receta tradicionale, si perime të skuqura dhe oriz, në supa, sallata, apo ka edhe nga ata që bëjnë omëletë me alga deti.

Por, para se të eksperimentoni me algat e detit, duhet të njihni vetitë e llojeve të ndryshme të këtyre bimëve. Për shembull, alga kafe e detit përmban sasi të mëdha jodi, ndaj ekspertët nuk rekomandojnë që të konsumohet më shumë se tri herë në javë, sipas CNN.

Advertisement

Në këtë kuptim, disa mund të bëhen të dëmshme nëse një person që merr ilaçe për një lloj sëmundjeje të lidhur me tiroiden ose nëse konsumon antikoagulantë, i përfshin ato në dietën e tyre.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova