minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Bota

Tunelet nëntokësore nën shtëpinë 500-vjeçare zbulohen rastësisht

0
Tunelet nëntokësore nën shtëpinë 500-vjeçare zbulohen rastësisht

Fredi Gudall, 23 vjeç, i cili punon si ndërtues, ka zbuluar poshtë shtëpisë 500-vjeçare të familjes së tij, dhjetëra kalime të fshehta nëntokësore.

Gjithçka ka nisur nga një rastësi, por që është kthyer në një gërmim të bukur në të shkuarën e largët.

Teksa djali po shihte disa fotografi të vjetra të familjes, ai vuri re një derë në bibliotekë, të cilën nuk e kishte parë kurrë më parë në atë dhomë. Kjo e vuri Fredin në punë dhe pas shumë kërkimesh, e gjeti derën të fshehur mirë pas një rafti të mbushur me libra.

Dera nuk ishte gjë tjetër veçse një hyrje për në disa tunele nëntokësore që të çonin në disa dhoma të vjetra, për të cilat Fredi dyshon se janë shekullore dhe janë përdorur në mënyre sekrete nga shërbëtorët në vitet 1800.

Advertisement

Gjatë kërkimit, ai gjeti edhe një kasafortë, brenda së cilës gjendeshin disa letra që datonin qindra vjet më parë.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova