minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Shqiperia

Osmani përkujton 24 vjetorin e gjenocidit në Rahovec: Nuk ka stabilitet pa drejtësi të krimeve serbe

0
Osmani përkujton 24 vjetorin e gjenocidit në Rahovec: Nuk ka stabilitet pa drejtësi të krimeve serbe

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka kujtuar 24 vjetorin e gjenocidit serb në Rahovec. Osmani në fjalën e saj deklaroi se nuk mund të ketë paqe dhe as stabilitet pa drejtësi për krimet e Serbisë ndaj popullit të Kosovës

 

“Sot bëhen 24-vjet që kur forcat e regjimit gjenocidal të Serbisë vranë 75 civilë në Celinë, 68 në Fortesë dhe 49 në Brestoc të Rahovecit. Në këtë ditë në mbrojtje të popullsisë civile, ranë edhe pesë dëshmorë të UÇK-së. Në këtë përvjetor, e kujtojmë secilin civil që ra për lirinë e vendit dhe të gjithë dëshmorët e UÇK-së që e bën të mundshme lirinë tonë.

 

Advertisement

Nuk mund të ketë paqe e stabilitet pa drejtësi për krimet që ka bërë Serbia kudo në Kosovë. Sjellja e kriminelëve para drejtësisë është përpjekje e jona e çdoditshme”, deklaroi Osmani.

 

Në Kosovë këtë të shtunë shënohet 24 vjetori i fillimit të fushatës së bombardimeve të NATO-s kundër forcave serbe, e cila shënoi edhe fillimin e fundit të luftës gati dyvjeçare në vend. Udhëheqës të institucioneve thanë të premten se kjo fushatë i dha fund gjenocidit ndaj popullit shqiptar në Kosovë.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova | Lajmet e fundit