minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Bota

Rama dënon sulmin ndaj EULEX/ “Rishfaqja e barrikadave në veri dëmton dialogun”

0
Rama dënon sulmin ndaj EULEX/ “Rishfaqja e barrikadave në veri dëmton dialogun”

Kryeministri i vendi Edi Rama, dënon ashpër situatën e sulmeve në veriun e Kosovës.

 

Përmes një reagimi në rrjetin social Twitter, duke bërë apel për uljen e tensioneve, bën me dije se bllokimi nga barrikadat vështirësn edhe më tej situatën.

 

Advertisement

“Sulmet mbi EULEX-in janë të dënueshme pa asnjë ekuivok ashtu siç është i dënueshëm çdo akt dhune ndaj policisë së kosovës. Rishfaqja e barrikadave në veri të Kosovës, bie ndesh me çdo ligj e çdo frymë dialogu e jo vetëm nuk zgjidh asgjë, po përkundrazi komplikon më tej çdo gjë!

 

Shtyrja e votimeve nga ana e presidentes së Republikës së Kosovës është një sinjal kuptimplotë, të cilit autoritetet e larta të Beogradit duhet t’i përgjigjen me të njëjtën frymë dhe ndjenjë përgjegjësie, për moslejimin e përshkallëzimeve të mëtejshme të akteve destabilizuese!

 

Advertisement

Beogradi duhet të ushtrojë ndikimin e vet mbi serbët e veriut të Kosovës, pa i justifikuar assesi veprimet e tyre cilatdoqofshin arsyet! Arsyet diskutohen nuk përdoren si armë kundër policisë e si barrikada kundër rendit ligjor. BE-ja duhet të thërrasë urgjent tryezën e dialogut”, tha Rama në Twitter.

 

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova