minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Bota

6 destinacione për një udhëtim përrallor

0
6 destinacione për një udhëtim përrallor

Nga Taj Mahal në Souk të Marrakech, nëpërmjet Arabisë Saudite, Jordanisë dhe Omanit, 6 ide udhëtimi nga destinacionet që frymëzuan “Aladinin”.

Udhëtarët e vërtetë mund të njihen sepse kur shohin një film, përveçse vënë në dukje aktorët, dialogët dhe skenarët, ata kanë një sy për peizazhet, dhe janë gjithmonë të vëmendshëm për të zbuluar destinacione të reja për udhëtimin e tyre të ardhshëm.

Dhe kjo është arsyeja pse, saktësisht tridhjetë vjet pas daljes në kinema të “Aladin”, filmi vizatimor i Disney-t i frymëzuar nga historia e “Një mijë e një netëve” me Aladinin dhe llambën e mrekullueshme, së bashku me Volagratis.com po sjellim skenat dhe vendet që frymëzuan mjediset e klasikut të Disney-t dhe aksionit live të 2019-s me të njëjtin emër. Një udhëtim nga Agra dhe Tāj Maḥali madhështor, në Indi, në Souk të Marrakech në Marok, duke kaluar përmes Arabisë Saudite, Jordanisë, Uzbekistanit dhe Omanit.

Agra dhe Taj Mahal, Indi

Advertisement

Qyteti i Agrabah nuk ekziston, por për ta sjellë atë në jetë dhe për të sjellë në ekran pallatin e sulltanit, ekipi i Disney u frymëzua lirisht nga dy vende reale: qyteti i Agra, në Uttar Pradesh, emri i të cilit i ngjan shumë atij të vendndodhjes imagjinare të filmit dhe Taj Maḥalit.

Mauzoleumi u ndërtua në vitin 1632 nga perandori Mughal Shah Jahanin për gruan e tij të dashur Arjumand Banu Begum dhe sot nuk është vetëm një kryevepër arkitekturore që tërheq mijëra udhëtarë nga i gjithë planeti çdo vit, por edhe një nga vendet e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe një nga shtatë mrekullitë e botës moderne.

Nga Petra në Wadi Rum, Jordani

I zgjedhur si vendi i xhirimeve për aksionin live në 2019 që e ktheu historinë e Aladinit në ekranin e madh pas njëzet e shtatë vjetësh, Jordania është një vend vërtet unik.

Advertisement

Këtu madhështia dhe magjia e Petras, e cila me monumentin e famshëm funerar të El Khasneh u zgjodh një nga shtatë mrekullitë e botës moderne, takohet me ngjyrat intensive dhe peizazhet jashtëtokësore të Wadi Rum, një shkretëtirë e cila sot është një trashëgimi natyrore e mbrojtur nga UNESCO-s.

Dhe pikërisht në shkretëtirën jordaneze, veçanërisht në zonat e Diesah dhe Shakrieh, janë xhiruar disa nga skenat e filmit të fundit.

Qytete të lashta prej guri dhe pamje që të lënë pa frymë, Arabia Saudite

Vendet dhe shkretëtirat më emocionuese të Arabisë Saudite, si Rub Al-Khali, një nga hapësirat më të mëdha dhe magjepsëse të rërës në planet “Petra Arabia” Al-‘Ula, vendosur përgjatë rrugës së temjanit, në malet Hijaz dhe të njohur për Shkëmbin e Elefantit aty pranë (Jabal Alfil), kanë frymëzuar mendjet e skenaristëve të Disney-t.

Advertisement

Ndër vendet befasuese është edhe Jebel Fihrayn, i njohur ndërkombëtarisht si ” Edge of the World “, një formacion shkëmbor 300 metra i lartë nga i cili mund të admironi një panoramë të paparë.

Tezgat e Souk të Marrakech, Marok

Në fillim të tregimit, i riu Aladdin ia mbath me vrap mes tezgave të një tregu që të kujton shumë Souk magjepsës të Marokut.

Për t’i përjetuar ato, shkoni në  Marrakech dhe përjetoni labirintet e ndërlikuara plot me zeje dhe produkte vendase, ku i vetmi rregull është ai i pazareve.

Advertisement

Ndër më të famshmet janë ajo e Semmarine, ku këpucët, veçanërisht papuçet e famshme marokene dhe rrobat shfaqen së bashku me qilima dhe qeramikë, ose ato të Ableuh dhe Kchaca, të specializuara në erëza dhe produkte ushqimore.

Megjithatë, mallrat në shitje në Souk Haddadine, i njohur edhe si “suk i farkëtarëve”, është i famshëm për llambat e tij.

Midis Azisë dhe Afrikës, në Oman

Shteti jugor i Gadishullit Arabik, Omani është një vend ku dunat e shkretëtirës takohen me ngjyrat dhe bukuritë arkitekturore të kryeqytetit Muscat.

Advertisement

Qyteti, një nga më të vjetrit në gadishull, ishte për shekuj një nga portet më të rëndësishme të Orientit, një udhëkryq kulturash dhe një pikë referimi përgjatë rrugëve tregtare që lidhnin Azinë me Afrikën.

Dhe pikërisht kjo përzierje atmosferash, përdorimesh dhe stilesh, të cilat mund të perceptohen dhe admirohen ende sot gjatë një udhëtimi në Sulltanat, që duket se katapulton në atë që duket të jetë një vend i pacaktuar midis dy kontinenteve, ashtu si qyteti i Agrabah.

Përgjatë rrugës së mëndafshit dhe qilimave në Uzbekistan

Pjesë e Persisë së lashtë, Uzbekistani ka qenë gjithmonë një vend tregtarësh, si dhe qendra e Rrugës së Mëndafshit legjendar, me Samarkandin.

Advertisement

Krenaria e zejtarëve uzbekë janë qilimat elegantë, një simbol i pasurisë dhe prosperitetit dhe nga të cilat krijuesit e Aladin u frymëzuan për tapetin magjik fluturues.

Mbretëresha e padiskutueshme e prodhimit është Buhara, një qytet i shenjtë i listuar tani si një sit i Trashëgimisë Botërore dhe plot me pazare të mbuluara, si Taki-Sarrafon dhe Taki-Telpak Furushon, ku artizanët dhe tregtarët ofrojnë më të mirën e mjeshtërisë vendase.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova