minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Bota

Çfarë nxënësish kanë qenë personalitetet që bënë histori?

0
Çfarë nxënësish kanë qenë personalitetet që bënë histori?

Mos u dëshpëroni shumë nëse keni rezultate të dobëta në shkollë, apo një raport të keq me të dhe duhet të përmirësoni provimet. Janë të shumtë VIP-at dhe personat e famshëm të të gjitha kohërave që nuk ia dilnin aq mirë në shkollë.

Le t’i hedhim një sy tavolinave shkollore të personaliteteve të mëdha, që nga kohërat e lashta e deri më sot, përmes artikullit “Shkollimi i të mëdhenjve” i Biagio Picardi, marrë nga arkivat e Focus Storia.

Nga dështimet e Hitlerit te përsëritjet e Marie Antoinette, dhe studimet autodidakte të Churchillit, si shkuan në shkollë personazhet që bënë histori.

ALEKSANDRI I MADH: PRINCI REBEL. Aleksandri (356-323 p.e.s.) Babai i tij, Filipi II i Maqedonisë, ia besoi Leonidës së Epirit për matematikë, gjuajtje me hark dhe kalërim. Djali, ishte një student rebel dhe mësuesi i tij i dytë, Lysimachus i Akarnanisë, duhej të përdorte lojëra me role për t’i mësuar atij historinë dhe letërsinë greke, duke e bërë princin të interpretonte idhullin e tij: Akilin.

Advertisement
Aleksandri i Madh

Mësuesi më i rëndësishëm, ishte Aristoteli, i cili që në moshën 13-vjeçare e njohu atë me filozofinë, poezinë, teatrin, shkencat natyrore dhe politikën. Lënda e preferuar e të riut mbeti Iliada, por ai u tërhoq nga ezoterizmi dhe zoologjia. Studimet e tij përfunduan në moshën 16-vjeçare, kur, i deklaruar i moshës nga babai i tij, ai filloi karrierën e tij të mrekullueshme ushtarake.

MARIA ANTONETTA DHE KURSET E RIKUPERIMIT. Në oborrin austriak në vitin 1755, viti i lindjes së Marie Antoinette, nënat u jepnin vajzave të tyre një burrë në gjendje të mirë ekonomike sesa një shkollë të mirë. Dhe kështu mbretëresha e ardhshme iu besua konteshës së frikshme të Brandeiss, e cila për ta kënaqur e bëri të vraponte nëpër lëndinë në vend që të lexonte dhe të shkruante. Ajo studioi aq pak sa ishte pothuajse analfabete në moshën 13-vjeçare.

Marie Antoinette (1755-1793) në një pikturë të vitit 1783 nga Élisabeth-Louise Vigée Le Brun, e ruajtur tani në Pallatin e Versajës

Por arsyeja e shtetit, e shpëtoi atë nga injoranca. Në 1768 nëna e saj Maria Teresa vendosi ta martonte me dauphin-in e Francës. Më pas ai e urdhëroi atë të merrte mësime diksioni nga dy aktorë, duke skandalizuar mbretin francez Louis XVI, i cili kishte dërguar abatin e Vermontit në Vjenë për “të fejuaren” e tij. Marie Antoinette e pëlqeu mësuesin e ri dhe studioi fenë, gjuhët, letërsinë dhe historinë me një ritëm të mirë. Burri ia përshtati mësimet karakterit të princeshës dhe, në vend të mësimeve që duheshin studiuar përmendsh, përdori anekdota zbavitëse për ta bërë atë të mësonte etiketat, shtëpitë dhe dinastitë. Të dy u lidhën aq ngushtë sa Marie Antoinette e çoi mjeshtrin në oborrin francez, duke e bërë atë spiun të saj.

NAPOLEONI, KARRIERË E MIRË USHTARAKE. Kur Napoleoni erdhi në jetë në 1769, francezët më pak të pasur iu desh të pranonin më shumë se një kompromis për t’i dërguar fëmijët e tyre në shkollë. Kështu, në moshën 5 vjeçare Napoleoni, nga një familje fisnike, por jo e pasur, u regjistrua në të vetmin kopsht që kishte në Ajaccio, atë të murgeshave beguine për fëmijë, të cilët e tallnin dhe me të cilët luftonte. Më vonë, Abati Recco u kujdes për edukimin e tij, duke motivuar nxënësit duke i ndarë në romakë dhe kartagjenas. Në moshën 9-vjeçare, atëherë, babai i tij Karlo, i cili u bë përfaqësues i Korsikës te Luigji XVI dhe mori një bursë për të, e regjistroi atë në kolegjin e njohur të Autun. Napoleoni atje performonte vetëm në matematikë ndërsa çalonte në gramatikë.

Advertisement
Napoleon Bonaparte

Babai i Bonapartit më pas u rikthye në shkollën ushtarake të Brienne-leChâteau, duke arritur më në fund objektivin. Ai u bë një student i shkëlqyer, aq sa në moshën 14-vjeçare fitoi një bursë për ushtarakun École royale në Paris. Në kryeqytet e përfundoi programin në vetëm një vit në vend të dy-tre atyre të planifikuar dhe të specializuar në artileri. “Lënda” të cilën e studioi më tej, së bashku me matematikën e lartë, në Shkollën Mbretërore të Artilerisë së Auxonne.

WINSTON CHURCHILL I TRAJTUAR SI AUTODIDAKT. Çurçilli u bë burri shteti që njohim, pavarësisht se po merrte shkollime të këqija njëri pas tjetrit. E para erdhi kur ai nuk ishte tetë vjeç nga Shkolla e Shën Gjergjit në Ascot. Ishte i njëmbëdhjeti në një klasë me njëmbëdhjetë nxënës! Në raportet e mëposhtme ai meritonte nota të mira në Histori dhe Gjeografi, por në sjellje ishte shumë keq, edhe për shkak të vonesave në mësimet e mëngjesit.

Pullë përkujtimore e shtypur në Britaninë e Madhe për njëqindvjetorin e lindjes së Winston Churchill (1874-1965)

Fillimet e tij shkollore, fillimisht në shkollën Brunsëick në Hove në Sussex (ku u transferua në 1884) dhe në shkollën prestigjioze Harroë në Londër (1888), sigurisht që nuk ishin të shkëlqyera, aq sa babai i tij, duke mos e konsideruar atë mjaft të zgjuar për të shkuar në universitet, e dërgoi në Kolegjin Ushtarak Sandhurst. Kështu në moshën madhore ai u detyrua të stërvitet mbi veprat e Platonit, Adam Smithit dhe Arthur Schopenhauer-it.

HITLERI: DËSHTIME DHE ZERO NË SJELLJE. Ai sigurisht nuk ishte i madh në histori, por sigurisht që bëri histori. I lindur në Austri në vitin 1889, Adolf Hitleri në shkollën fillore në Leonding ishte i zellshëm, kishte nota të shkëlqyera dhe ishte i apasionuar pas mësimeve të historisë të Leopold Poetsch, i cili e pushtoi atë me përrallat e së kaluarës së Gjermanisë, plot ide raciste. Në moshën 11-vjeçare, meqë nga viti 1869 shkollat ​​austriake kërkonin edhe ciklin e dytë deri në moshën 16-vjeçare, ai duhej të regjistrohej në Realschule, pikërisht në Institutin Teknik të Linzit. Këtu interesi dhe performanca ranë. I riu Adolf u kthye në vitin e parë dhe të tretë në frëngjisht, u përjashtua për sjellje të pahijshme në të katërtin. Për të përfunduar studimet u transferua në Steyr, por edhe atje u refuzua.

Advertisement
Adolf Hitleri

Hitleri mbaroi shkollën e detyrueshme në moshën 16-vjeçare, por nuk mundi të diplomohej. Ndërkohë tek ai lindi pasioni për artin, ndaj vendosi të jepte provimet pranuese në Akademinë e Arteve të Bukura në Vjenë, duke u përgatitur me mësime private. Ai u trondit kur u refuzua, sepse, siç shpjegoi më vonë rektori, nuk ishte i prirur të vizatonte trupin e njeriut. Ai u këshillua të kalonte në Arkitekturë, pasi i dilnin mirë ndërtesat, por duke mos pasur një diplomë ai duhej të hiqte dorë. Fatkeqësisht, duke iu përkushtuar diçkaje tjetër.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova