minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Shqiperia

Kujdes! 3 kombinime të përbërësve që duhen shmangur në rutinën tuaj për fytyrën

0

Me industrinë e bukurisë që përpiqet gjithnjë e më shumë të plotësojë nevojat e çdo lloji të lëkurës, duke lançuar produkte me formula inovative, zgjedhja e asaj që na përshtatet më shumë po bëhet më e vështirë.

Zgjedhja e rastësishme e produkteve pa lexuar etiketat e përbërësve nuk do të japë kurrë rezultatin perfekt që ju kërkoni. 

Një rutinë kujdesi duhet të përfshijë përbërës që kanë veti të dobishme për llojin e lëkurës tuaj dhe nevojat e saj, ndërsa në të njëjtën kohë duhet të keni kujdes në aplikimin e tyre të kombinuar, pasi mund të kenë efekt të kundërt.

Cilat janë ato?

Advertisement

Vitamina C dhe Retinol
Të njohur për vetitë e tyre të dobishme, këta elementë veprojnë kundër lëkurës tuaj kur përdoren në kombinim. Vitamina C , e cila ka një pH më të ulët, është mirë ta përfshini në rutinën tuaj në mëngjes, me aplikimin e një serumi, pasi ofron një efekt antioksidant që lëkura juaj ka më shumë nevojë atëherë. Retinoli është ideal për natën, kur flini, pasi atëherë fillon funksioni riparues dhe shërues i lëkurës. Kombinimi i këtyre dy përbërësve ka të ngjarë të shkaktojë acarim sepse kanë një përbërje të koncentruar.

Retinol me AHA dhe BHA
Roli i retinolit është të stimulojë qarkullimin e qelizave dhe të prodhojë kolagjen të ri. Nga ana tjetër, acidet kanë një efekt eksfolues në sipërfaqen e lëkurës. Përdorimi i tyre i kombinuar mund të shkaktojë acarim dhe pamje të pahijshme, ndërkohë që mund të ulë edhe efektivitetin e dy elementëve.

Vitamina C me AHA dhe BHA
Siç u përmend më lart, produktet që kanë vitaminë C kanë një pH më të ulët, i cili është në kontrast me përbërës si acidi glikolik ose salicilik, të cilët kanë një pH më të lartë. Kombinimi i tyre zvogëlon fuqinë e vitaminës C.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova | Lajmet e fundit