minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Shqiperia

“Lopët po e shkatërrojnë planetin, duhet të hamë insekte”

0
“Lopët po e shkatërrojnë planetin, duhet të hamë insekte”

Një mësuese e një shkolle në Utah të Amerikës është kritikuar ashpër pasi u zbulua se u kishte kërkuar nxënësve të saj që të hanin insekte për një projekt në lidhje me ndryshimet klimatike.

Një nënë denoncoi mësuesen në “Fox News”, pasi vajza e saj 12-vjeçare i tha se do të merrte një notë më të lartë po të konsumonte insekte.

Projekti përfshinte shkrimin e një eseje mbi faktin pse amerikanët duhet të hanin insekte për të zëvendësuar lopët si burim kryesor proteinash. Kjo për faktin se lopët po shkatërrojnë planetin, sipas mësueses.

Prindi denoncues ka regjistruar mësuesen duke thënë: “Ne nuk duam të hamë krimba sepse është e shpifur. Por, a duhet t’i hamë ato? Po, sepse po shkatërrojmë planetin duke rritur lopë. E gjithë bota po i ha insektet, duhet t’i hamë edhe ne amerikanët. Është e shëndetshme për mjedisin dhe është gjëja e drejtë për t’u bërë”.

Advertisement

E vështirë për t’u kapërdirë, eksperti tregon përfitimet e njeriut nga ngrënia e insekteve

Advertisement


karkaleca 1 1280x720

Advertisement

Do të hamë insekte në vend të mishit? BE-ja jep lejen për konsumim

Advertisement

mensa 1280x720

Studiuesit anglezë propozojnë insekte dhe larva në mensat e shkollave fillore

Advertisement

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova | Lajmet e fundit