minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Shqiperia

Nga “pishinat e birrës”, te nuset që qajnë 1 muaj para dasmës – Traditat dhe kulturat më të çuditshme në botë!

0
Nga “pishinat e birrës”, te nuset që qajnë 1 muaj para dasmës – Traditat dhe kulturat më të çuditshme në botë!

Ka qindra kultura dhe tradita në botë, të cilat formësohen sipas gjeografisë së tyre.

Por cilat janë disa traditat më interesante në botë?

Tradita e Polterabendit në Gjermani

Edhe pse e përkthyer në turqisht si “Bachelorette”, tradita e Polterabendit është krejt ndryshe. Sipas traditës, familjarët e çiftit që kanë vendosur të martohen, i thyejnë të gjitha pjatat pasi mblidhen dhe hanë para dasmës dhe i kërkohet çiftit t’i mbledhë. Qëllimi i kësaj tradite interesante është t’u tregojë të martuarve të ardhshëm se mund t’i kapërcejnë të gjitha vështirësitë duke bashkuar duart.

Advertisement

“Pishinat e birrës” në Çeki

Çekët në përgjithësi mendojnë se birra është e mirë për trupin dhe e shëndetshme për shpirtin. Kjo është arsyeja pse ka ‘pishina birre’ dhe të bësh dush apo të argëtohesh në këto pishina është bërë traditë te çekët.

Në Kinë nuset qajnë 1 muaj para dasmës

Është shumë e zakonshme që nuset të qajnë një muaj para dasmës në Kinë. Kjo traditë përdoret si një tregues i përkushtimit të nuses ndaj shtëpisë së familjes së saj.

Advertisement

Zakoni “Harakiri” në Japoni

Zakoni “Harakiri” në Japoni do të thotë që japonezët, të cilët nuk pranojnë humbjen, preferojnë të vdesin sesa të pësojnë disfatë. Është e zakonshme sot në vend të vrasësh veten për të mbrojtur nderin për të mos u mundur.

60-100 kilogramë për t’u martuar në Mauritani

Si grua, duhet të jesh nga 60 deri në 100 kilogramë për t’u martuar në Mauritani.

Advertisement

Rruajtja e kokës në budizëm

Gjëja e parë që të vjen në mendje kur flasim për budizmin janë rrobat portokalli dhe flokët e rruar. Në budizëm, arsyeja pse flokët janë të rruara plotësisht do të thotë të heqësh qafe dëshirat e kësaj bote.

Tradita e “Siestas” në Spanjë

Në “Siesta”, një nga traditat më interesante të spanjollëve, është e lirë të bëni një sy gjumë pasdite. Askush nuk punon gjatë kësaj periudhe.

Advertisement

Moshat e përcaktuara për t’u martuar në Korenë e Veriut

Koreja e Veriut është e famshme për një kulturë të mbyllur. Një traditë e njohur është se në Korenë e Veriut, mosha e martesës për gratë është 26 – 28 vjeç, dhe për burrat 30 – 33. Sipas kësaj tradite, gratë ose burrat nuk mund të martohen më parë, dhe është gjithashtu një ligj ligjërisht i vlefshëm. Ata janë të detyruar që fillimisht të kryejnë detyrat e tyre ndaj shtetit dhe më pas të martohen.


WhatsApp Image 2022 12 05 at 10.35.47 AM

Advertisement

Tradita shekullore që u kushton beduinëve të Katarit qindra mijëra euro

Advertisement

selfiee 1280x720

<!–

–>

Advertisement

Vendi që ndaloi selfie-t për të ruajtur traditat dhe kulturën


pojanaku buka 1280x720

Advertisement

Tradita që ruhet me fanatizëm prej 98 vitesh

Advertisement


salep

<!–

–>

Advertisement

Pija shekullore që bashkon kulturat, traditat dhe fetë   

Advertisement

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova | Lajmet e fundit