minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Bota

Si të kombinoni vitaminën C dhe retinolin për të rinovuar lëkurën tuaj

0

Vitamina C është produkti i parë kozmetik që duhet ta aplikojmë në lëkurën tonë në mëngjes – në fakt është një nga përbërësit aktivë të rekomanduar nga dermatologët – por nuk është gjithmonë e lehtë të shfrytëzojmë maksimalisht potencialin e saj. Shpesh shkakton dehidrim, çekuilibër dhe mund të mos rezultojë në shkëlqimin që premton. Kjo është arsyeja pse ekspertët, për të garantuar një transformim të padëmshëm të lëkurës, rekomandojnë një kombinim të pagabueshëm edhe për lëkurën e ndjeshme. Ky kombinim përfshin përdorimin e vitaminës C në mëngjes dhe aplikimin e retinolit në mbrëmje.

Me këtë regjim kujdesi, ju kombinoni veprimin antioksidues të vitaminës C me të gjitha përfitimet e retinolit, një përbërës aktiv i fuqishëm që rinovon lëkurën, duke e lënë atë të butë dhe rrezatuese, pa njolla kafe ose yndyrë të tepërt.

Përveç kësaj, shtimi i vitaminës C dhe retinolit ka një efekt anti-plakje dhe stimulues të kolagjenit, duke reduktuar rrudhat e imëta. Me pak fjalë, ky është një kombinim i nivelit të lartë dhe krejtësisht i dobishëm.

Retinoli ka rregullat e veta, por duhet të jeni tepër të kujdesshëm kur bëhet fjalë për aplikimin e tij në lëkurë të ndjeshme. Për këtë arsye, asnjëherë nuk duhet të kombinoni vitaminën C me retinolin në të njëjtën kohë. Siç e përmendëm më lart, e para duhet të aplikohet në mëngjes dhe e dyta në mbrëmje. Duhet të mbani mend gjithashtu se lëkura e ndjeshme duhet të fillojë me doza të ulëta të retinolit dhe të rritet gradualisht.

Advertisement

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova