minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Shqiperia

Përfundon takimi në Bruksel/ Vuçiç: Kurti është kthyer në shekullin e 19-të

0
Përfundon takimi në Bruksel/ Vuçiç: Kurti është kthyer në shekullin e 19-të

Ka përfunduar takimi i dytë mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiç, i mbajtur sot në Bruksel.

 

Ndërsa akuzoi Vuçiç për kryerjen e tre gjenocideve ndaj shqiptarëve, Kurti u shpreh se ka propozuar një marrëveshje me 6 pika, por sipas tij ajo u refuzua ende pa u lexuar.

 

Advertisement

“Ajo u refuzua ende pa u lexuar, kjo dëshmon për mosgatishmërinë e tyre për marrëveshje”, tha Kurti.

 

Nga ana tjetër, Vuçiç tha se Kurti është kthyer në shekullin e 19-të dhe nuk e di se si do të vazhdojë procesi i dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit.

 

Advertisement

“Mendova se ishte e pamundur të kisha një takim më të keq dhe sot u binda se ishte e mundur. Ne morëm propozime nga BE-ja që ishin harmonizuar me negociatorët tanë kryesorë. Serbia gjithashtu ra dakord plotësisht me atë që e propozoi BE-ja”, tha Vuçiç.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova | Lajmet e fundit