minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Bota

Takimi me Merkel/ Zaev: Të zgjidhen sa më shpejt pengesat politike për integrimin në BE

0
Takimi me Merkel/ Zaev: Të zgjidhen sa më shpejt pengesat politike për integrimin në BE

Kryeminstri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev deklaroi se gjatë takimit me kancelaren Angela Merkel, ata ranë dakord se integrimi i rajonit të Ballkanit Perëndimor nuk duhet të vonohet.

Teksa jepte detaje nga biseda e zhvilluar mes tyre, Zaev u shpreh se Maqedonia e Veriut i ka bërë të gjitha detyrat e shtëpisë dhe se duhet të zgjidhen sa më parë pengesat politike për integrimin në BE.

Advertisement

“Falënderoj Kancelaren Merkel për angazhimin personal, për punën e përkushtuar dhe kontributin e çmuar në forcimin e marrëdhënieve të Gjermanisë me Maqedoninë e Veriut, si dhe për mbështetjen dhe mbështetjen e vendit të saj në rrugën tonë drejt anëtarësimit në NATO dhe në procesin e anëtarësimit të anëtarësimit në BE. Na duhet sa më parë zgjidhja e pengesave politike dhe integrimi i Maqedonisë së Veriut në BE. I kemi kryer me sukses detyrat e shtëpisë, por kjo nuk do të thotë që të ndalemi këtu, në të kundërtën punojmë çdo ditë dhe luftojmë për një të nesërme më të mirë për qytetarët tanë. Me Kancelaren Merkel u dakorduam që integrimi në BE si i Maqedonisë së Veriut dhe i rajonit të mos vazhdojë të vonohet dhe se është shënuar progres i qëndrueshëm nga të gjitha institucionet relevante evropiane dhe partnerët ndërkombëtarë të shtetit.”

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova