minibus hire leeds minibus hire Scarborough local minibus hire lajmet e fundit national minibus hire struga lajm lajme ssl web hosting struga Ekspres Bota

Presidenti gjerman në Shkup; kërkon miratimin sa më parë të ndryshimeve kushtetuese

0
Presidenti gjerman në Shkup; kërkon miratimin sa më parë të ndryshimeve kushtetuese

Në viziten e tij të parë në Shkup presidenti gjerman Frank- Valter Steinmeier  theksoi mbështetjen e vendit të tij për aspiratat e Maqedonisë së Veriut per anëtarësim në BE.

 

Steinmeier  porositi që tek opozita të mbizotërojë vetedija dhe se procesi i ndryshimeve kushtetuese duhet te perfundoje sa me pare.

 

Advertisement

Nëse eshte vertete  qe duan  integrim evropian, atehere mendoj se duhet te funksionoj ndergjegjesimi i tyre dhe te votojnë ndryshimet kushtetuse neser,pasneser,pas nje viti apo dy. Në demokraci ka ndryshim pushteti cdo here dhe ata do te jene ne pushtet dhe do te kerkojne te njejten gje nga opozita e neserme. Pse mos e perfundojme tani?

 

Duke folur për raportet mes Kosovës dhe Serbisë, Steinmeier tha se normalizimi sa më i shpejtë i tyre është në interesin e BE-së.

Gëzohem që propozimi gjermano-francez tani ka arritur sukses dhe po pranohet. Kjo mund t’i inkurajojë palët që të vazhdojnë të bashkëpunojnë në këtë sferë”

Advertisement

 

Pas vizitës në Maqedoninë e Veriut, Steinnmeier do të zhvillojë një vizitë zyrtare edhe në Tiranë.

 

 

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 StrugaLajme.com | Privacy policy

Struga Lajme | Lajmet nga Kosova